تبلیغات
ADS کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع) دزفول

کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع) دزفول

ADS
نویسنده : مدیر. 17 آذر 92, 13:28

به طور قطع، برای شما هم اتفاق افتاده است که بعد از امتحان، دچار افسوس شوید که با وجودی که پاسخ ها را می دانستید، به دلیل بی دقتی نتوانستید به سوال ها پاسخ صحیح دهید. البته بی دقتی انواع متفاوتی دارد؛ ندیدن قسمت هایی از صورت سوال، اشتباه های محاسبات و... برخی از انواع بی دقتی  هستند.اگر کنکوری هستید و قرار است در یکی از آزمون های علمی سال ۹1 شرکت کنید، بدانید که برای موفقیت در تحصیل، داشتن اطلاعات علمی کافی نیست.استفاده از مهارت هایی که بتواند میزان بهره وری ما از این اطلاعات را افزایش دهد نیز امری بسیار مهم است.دقت به معنی توجه غیرارادی از طریق حواس پنجگانه است. طبق تحقیق های صورت گرفته، ۷۵ درصد از اطلاعات از طریق حس بینایی وارد حافظه ی ما می شوند. این موضوع نشان از میزان اهمیت حس بینایی دارد.ـ جدول درصد ورود اطلاعات از طریق حواس پنجگانه به حافظه انسان در زیر آمده است:

▪ حس: ۳ درصد ورود اطلاعات

▪ بینایی: ۷۵ درصد

▪ شنوایی: ۱۳ درصد

▪ بویایی: ۶ درصد

▪ چشایی – لامسه: هر کدام ۳ درصدالبته این موضوع به منزله ی بی اهمیت بودن حس های دیگر نیست، ولی می تواند کمک قابل توجهی در افزایش دقت و موفقیت در کنکور به داوطلبان داشته باشد.

● انواع بی دقتی دانش آموزها و داوطلب های کنکوری بیشتر در سه زمان (مطالعه، کلاس و آزمون) میباشد .در زیر به دلیل بی دقتی در این سه مورد و نیز راهبردهای ذهنی برای افزایش دقت می پردازیم، ولی قبل از آن می خواهیم ببینیم که چرا بی دقتی می کنیم؛ روانشناس ها و متخصص های مطالعه و یادگیری بر این باور هستند که بی دقتی در هنگام مطالعه و آزمون، به سه دلیل رخ می دهد

:۱) داشتن عجله : به طور حتم برای شما پیش آمده است که می خواستید در مدت زمان کوتاهی، کاری را انجام دهید (به طور نمونه لحظه ی آخر که از منزل خارج می شویم، خیلی هم عجله داریم، یادمان می افتد که باید به کسی تلفن بزنیم) در این مواقع ما به طور معمول، بی دقتی می کنیم و به برخی از موارد مهم توجه نمی کنیم. این مورد در آزمون نیز رخ می دهد. داوطلب هایی که در حل سوال ها یا خواندن سوال عجله می کنند، از ضریب دقت بسیار پایینی برخوردار هستند.

۲) سرگردانی چشم بین خط ها و برگشت های غیرارادی چشم به عقب : به طور حتم در هنگام مطالعه یا آزمون، برای شما اتفاق افتاده است که خط ها را گم کرده اید و حتی گاهی چشم های شما چند کلمه عقب تر را نگاه کرده است.

۳) کاهش غیرارادی توجه : تحقیق ها نشان می دهد بیشترین بی دقتی ها در جلسه ی آزمون مربوط به سوال های ساده است.این موضوع اشاره به کاهش ناآگاهانه توجه دارد. در جلسه ی آزمون، زمانی که ما با یک نسبت (سوال) ساده مواجه می شویم؛ احساس خوشایند موفقیت و رضایت درونی سبب می شود تا تصور کنیم پاسخ دادن به این سوال، بسیار ساده است.مهم ترین عامل شکست بسیاری از داوطلبان در کنکور در نظر نگرفتن وقت و زمان است. پس یادتان باشد «عجله» یکی دیگر از عامل های بی دقتی است. برای حذف این مورد در امتحان ها با استفاده از «تکنیک های مدیریت زمان» وقت خود را تنظیم کنید و در هر درس فقط به اندازه ی همان درس وقت بگذارید.این فرآیند پیچیده ی ذهنی حتی گاهی سبب می شود تا ما سوال بعدی را بخوانیم. در اصل، ضمیر ناخودآگاه ما با خود می گوید: «این سوال که ساده است؛ سوال بعدی را هم می توانم جواب دهم» بنابراین میزان توجه ما کاهش می یابد.اکنون می خواهیم روش های ذهنی افزایش دقت و کاهش بی دقتی را بررسی کنیم.نخست افزایش هوشیاری، هنگام رویارویی با سوال های ساده، همان طور که گفته شد؛ عمده ترین دلیل بی دقتی، کاهش غیرارادی توجه در هنگام حل سوال های ساده است.موثرترین راه حل مقابله با این مورد، افزایش هوشیاری در هنگام روبه رو شدن با سوال های ساده است.بسیار ساده است؛ کافی است هر وقت که سوال ساده دیدید، حالت جسمانی تان تغییر کند؛ گویی موضوع بسیار مهم و خطرناکی را دیده اید چرا که در این لحظه ها، احتمال بی دقتی بسیار زیاد وجود دارد و شما در خطر آن قرار دارید.نکته ی مهم دیگر خواندن کامل همه جزئیات است؛ یکی دیگر از دلیل های بی دقتی در مطالعه و آزمون، توجه نکردن به جزئیات و هماهنگ نبودن سرعت چشم با ذهن است.برای رفع این مشکل باید از روش خط بر استفاده کنید؛ در این روش مداد یا انگشت اشاره ی خود را زیر خط هایی که مطالعه می کنید، حرکت داده و هماهنگ با آن، چشم های خود را حرکت دهید.یک نکته ی مهم را به شما داوطلب های کنکوری توصیه می کنیم. هر شب ۳۰ دقیقه را به زدن تست زمان دار اختصاص دهید. این کار تأثیر بسیار زیادی در کنترل زمان و در نتیجه کاهش بی دقتی خواهد داشت.این کار را به طور حتم، هر روز به مدت ۳۰ دقیقه (۱۰ سوال عمومی و ۱۰ سوال اختصاصی) انجام دهید.این مهم را به خاطر داشته باشید که در هر امتحان، فرصت خواندن سوال برای ما در نظر گرفته شده است. به طور معمول تصور ما بر این است که زمانی که ۱۰ سوال داریم و ۲۰ دقیقه وقت داریم ، یعنی برای پاسخگویی به هر سوال دو دقیقه وقت داریم در حالی که برای خواندن و پاسخ دادن به هر سوال، دو دقیقه وقت داریم.در امتحان ها سعی کنید زیر کلمه های مهم مانند (نیست، ندارد و...) در صورت سوال خط بکشید.هم چنین بدانید با افزایش سرعت مطالعه دقت بیشتر می شود تا زمانی که به ناحیه ی مطالعه ی فعال برسیم و پس از آن با افزایش سرعت، «دقت» کاهش می یابد.علت بی دقتی در هنگام حل سوال های ساده، مطالعه ی درس های عمومی، کلاس هایی که معلم آرام صحبت می کند؛ به طور کامل به فعال نبودن ما مربوط می شود.برای افزایش دقت از طریق فعال بودن، کافی است از تکنیک یادداشت برداری استفاده کنیم؛ یعنی در آزمون با یادداشت کردن محاسبه ها و در هنگام مطالعه، با یادداشت کردن کلمه ها و نکته های کلیدی.در هنگام مطالعه نیز در هدف گذاری هر واحد مطالعه دقت کنید تا بر مبنای سرعت واقعی خود پیش بینی کنید.چرا که اگر بیشتر معین کنید؛ به طور قطع عجله خواهید کرد و اگر کمتر معین کنید؛ با فعال نبودن مطالعه، باز هم بی دقتی خواهید کرد.  


کانون فرهنگی آموزش - قلم چی


» رمز موفقیت شما کنکوری‌ها ( 18 تیر 94 )
» درسی که از دانش‌آموزم گرفتم ( 6 خرداد 94 )
» مهارت‌های حضور فعال در کلاس درس ( 21 اردیبهشت 94 )
» دو اصل مهم مطالعه ( 8 فروردین 94 )
» درس هر روز در همان روز، چگونه؟ ( 28 مهر 93 )
» مدیریت منابع مطالعاتی ( 28 مهر 93 )
» یادگیری بهتر در کلاس ( 28 مهر 93 )
» دیدارمدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان با نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه ( 26 مرداد 93 )
» متن کامل مصاحبه جناب آقای سید شکر خدا موسوی نماینده مجلس شورای اسلامی ( 24 مرداد 93 )
» ورشکستگان شب قدر چه کسانی هستند؟ ( 29 تیر 93 )
» آمده ای و عطر حضورت، آرامش بخش شب های تنهایی پدر است. ( 30 فروردین 93 )
» دقیقه‌ی نودی نباشید ( 8 فروردین 93 )
» هر چیزی سر جای خودش ( 8 فروردین 93 )
» تمرین جرات ورزی ( 7 اسفند 92 )
» تاریخ ( 2 اسفند 92 )
» شیوه‌های مطالعه و تکنیک‌های آن ( 21 بهمن 92 )
» رمز موفقیت شما کنکوری‌ها ( 21 بهمن 92 )
» با کتاب خودآموزی ده قدم به هدف نزدیك‌تر شوید ( 18 بهمن 92 )
» نیم‌سال دوم هم‌چون یك دونده ماراتن بدوید ( 18 بهمن 92 )
» شناخت صحیح، مقدمه‌ای برای موفقیت ( 18 بهمن 92 )
» چند عادت خوب برای شروع نیم‌سال دوم(چهامی ها) ( 4 بهمن 92 )
» 10 نکته‌ی مهم برای افزایش درصد عربی (کنکوری ها) ( 4 بهمن 92 )
» نکته‌ای که هر دانش‌آموز کنکوری باید بداند ( 4 بهمن 92 )
» کلیدهای طلایی افزایش تراز ( 4 بهمن 92 )
» نیم‌سال دوم و پالایش منابع مطالعاتی ( 4 بهمن 92 )
» در نیم سال دوم به دنبال اتفاقات بزرگ و مثبت باشید ( 4 بهمن 92 )
» چند عادت خوب برای شروع نیم‌سال دوم ( 4 بهمن 92 )
» مزیت‌های نیم‌سال دوم برای شما چیست؟ ( 4 بهمن 92 )
» یهودشناسی انتقادی و صهیون پژوهی و ماسون شناسی ( 4 بهمن 92 )
» بهشت زیر پای مادران است.... ( 15 دی 92 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان كتابخانه ها،موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی
» رابط فرهنگی
» کتابخانه عمومی خلیج فارس عسلویه
» خادم الشهداء
» کتابخانه عمومی رویان(مازندران - رویان)
» کتابخانه عمومی شهدای سردشت دزفول
» کتابخانه عمومی دکتر پاشا دزفول
» کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)دزفول
» روزنوشت(پارسائیان)
» کتابخانه عمومی شهید صارمی بروجرد
» ذاکر نینوا(جوراب باف)
» کتابخانه عمومی 30مهر همدان
» کتابخانه عمومی رهنان
» کتابخانه شهید صدوقی فرادنبه
» کتابخانه عمومی کتالم
» کتابخانه عمومی شهید علی پور یونسی
» کتابخانه عمومی کوثر
» کتابخانه عمومی امام حسین استان همدان
» کتابخانه عمومی امام خمینی (ر) -یزد
» کتابخانه مدرس همدان
» کتابخانه آزدگان همدان
» کتابخانه عمومی شاهد
» کتابخانه عمومی لنگرود
» کتابخانه عمومی الزهرا بجنورد
» کتابخانه شهید ذبیح الله شفیعی
» کتابخانه عمومی دکتر جوادی یزد
» کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) ابرکوه
» کتابخانه عمومی حضرت علی بن موسی الرضا(ع)
» کتابخانه عمومی شاه رکن الدین
» کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)
» کتابخانه عمومی فتح المبین
» کتابخانه عمومی رودبند
» کتابخانه‌های ایران و جهان‎
» کتابخانه عمومی دکتر پاشا
» کتابخانه عمومی غدیر
» پورتال نهاد کتابخانه های عمومی کشور
» سامانه مدیرت کتابخانه های عمومی کشور
» پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
» سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران
» سند نهضت مطالعه مفید
» لیست لینک ها

نظرسنجی

نظر شما در خصوص قالب وبلاگ چیست؟آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


به کتاب اهمیت بدهیم
کتاب میراثی ماندگار، پدیده ای باشکوه و با ارزش و عنصری رشد افرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر است. افتخار ما نیز در این است که فرهنگ باورهای دینی ما – یعنی آیین مقدس اسلام – مبتنی بر ارزش بینش و دانش و ارجمندی کتاب و نگارش است و خداوند منان معجزه ابدی آخرین و محبوب ترین فرستاده اش را یک کتاب قرار داده است.قرآن کریم سرامد همه کتابهای عظیم است.
کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع)/ آدرس دزفول قلعه خیابان طالقانی غربی کوی آیت اله نبوی( ره) (تکیه آزمون) شماره تلفن 2236990
منتظر حضور شما در جمع صمیمی اعضاء کتابخانه هستیم.
ایجاد کننده وبلاگ : مدیر کتابخانهثامن تم