تبلیغات
ADS کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع) دزفول

کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع) دزفول

ADS
نویسنده : مدیر. 28 مرداد 92, 08:00


خانه‌ای ‌آرام برای روزهای امتحان

کم‌کم به روزها و ماه‌های امتحانات بچه‌ها نزدیک می‌شویم. گروهی امتحانات پایان سال تحصیلی را در پیش دارند و عده‌ای هم کنکور دانشگاه‌ها. اما هر چه باشد همه امتحان دارند؛ تفاوتی ندارد فرزند ما کلاس اول دبستان باشد یا سال آخر دانشگاه؛ اضطراب معمولا همراه همه امتحان‌هاست!

 

شما هم امتحان می‌دهید

در اینجا وظیفه والدین است که با آرامش و برنامه‌ریزی به فرزندان خود بیش از پیش کمک کنند. البته هر چه این بچه‌ها کوچک‌تر باشند، نقش والدین نیز مهم‌تر است. آنها باید محیطی آرام و به دور از تنش ایجاد کرده و به آرامش فکری فرزندشان کمک کنند. همچنین باید نسبت به خواب و تغذیه او نیز دقت داشته و مواد غذایی مورد نیاز را فراهم کنند.

 

اگر شما هم می‌خواهید برای موفقیت فرزندتان به او کمک کنید و در روزهای امتحان همراهش باشید، سعی کنید در اولین مرحله خانه را آرام کرده و فضای مناسب درس خواندن را برایش ایجاد نمایید. البته این شرایط باید تا آخرین روز امتحانات نیز حفظ شده و تغییر نکند. بنابراین در این روزها تا حد امکان از مهمان دعوت کردن و رفت و آمد خودداری فرمایید. البته فراموش نکنید که مهمانان هر چقدر هم که کم سر و صدا باشند، باز تغییر محسوسی در آرامش و فضای خانه ایجاد خواهند کرد. به همین دلیل دانش‌آموز نخواهد توانست تمرکز کافی و لازم را برای مطالعه داشته باشد.همچنین لازم است مکانی ثابت برای درس خواندن او تعیین کنید. دانش‌آموز باید بداند در کدام قسمت خانه می‌تواند درس خوانده و تکالیفش را انجام دهد. اگر چنین شرایطی برای او فراهم نشود، او ممکن است پشت میز غذاخوری، مقابل تلویزیون و روی تختخواب مشغول مطالعه شده و در نتیجه قدرت تمرکز و یادگیری او نیز کاهش می‌یابد.

 

در اولین مرحله خانه را آرام کرده و فضای مناسب درس خواندن را برایش ایجاد نمایید. البته این شرایط باید تا آخرین روز امتحانات نیز حفظ شده و تغییر نکند.

 

گاهی حتی لازم است برای موفقیت بیشتر او چیدمان خانه را تا حدی تغییر دهید. همانطور که می‌دانید، مطالعه به تمرکز نیاز دارد. بنابراین باید اسباب و لوازمی که تمرکز او را از بین می‌برند، از جلوی دید جمع کرده و در مکانی دیگر قرار دهید. البته اگر فرزند شما نسبت به این شرایط اعتراض کرد، برایش توضیح دهید که این وضعیت موقت است و پس از امتحانات همه چیز به حالت قبل باز می‌گردد.

 

تماشای تلویزیون هم در این دوران باید محدود شود. پس اگر در اتاق شخصی او تلویزیون قرار دارد، بهتر است آن را از آنجا خارج کنید. همچنین دقت داشته باشید که نور، گرما، سرما و دیگر شرایط اتاق برای درس خواندن مناسب باشد، در غیر این صورت دانش‌آموز زود خسته شده و ادامه نخواهد داد.

 

علاوه بر این موارد، اتاق باید تمیز و مرتب بوده و تا حد امکان فضایی به هم ریخته در خانه وجود نداشته باشد. نامرتب بودن اتاق استرس دانش‌آموز را افزایش داده و نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

 

همچنین سعی داشته باشید در این روزها سفرها را نیز تعطیل کنید؛ چه سفرهای کوتاه‌مدت و چه طولانی. در واقع تفاوت زیادی وجود ندارد و دانش‌آموز در سفر نمی‌تواند به خوبی درس خوانده و برای امتحان آماده شود.

 

شاید تصور می‌کنید که سفر و تغییر روحیه برای او مفید و حتی لازم است. این مطلب درست است و سفر حتما به بهبود روحیه دانش‌آموزان کمک می‌کند، اما بدانید که بهترین زمان سفر روزهایی است که استرس و نگرانی امتحان وجود ندارد. پس این چند روز را هم تحمل کنید و پس از امتحانات با خیال راحت راهی سفر شوید.

 

دانش‌آموزی که بدون صرف غذا در جلسه امتحان حاضر شود، انرژی نداشته و در نتیجه هوشیار و متمرکز نخواهد بود. در واقع بدون تغذیه صحیح، کارایی او کاهش چشمگیری یافته و نتایج امتحانش نیز راضی‌کننده نخواهد بود.


بخور و نخورهای روزهای امتحان

اگرچه تغذیه بچه‌ها همیشه مهم است و باید به آن توجه داشت، اما روزهای امتحان اهمیتی ویژه دارند و باید بیشتر به فکرش بود.

 

متاسفانه اغلب دانش‌آموزان عادت کرده‌اند که در چنین روزهایی بدون خوردن غذا، در جلسه حاضر شده و مشغول امتحان شوند. آنها اضطراب و نگرانی را دلیل خوبی برای این کار می‌دانند، غافل از این‌که با غذا نخوردن تنها شرایط را بدتر ساخته‌اند.

 

دانش‌آموزی که بدون صرف غذا در جلسه امتحان حاضر شود ، انرژی نداشته و در نتیجه هوشیار و متمرکز نخواهد بود. در واقع بدون تغذیه صحیح، کارایی او کاهش چشمگیری یافته و نتایج امتحانش نیز راضی‌کننده نخواهد بود. بنابراین سعی کنید حتما مواد غذایی مفید و مورد نیاز به او برسد و بخصوص صبحانه را نیز فراموش نکرده و او را حتما برای خوردن وعده‌ای کامل و مغذی بیدار کنید. برای انتخاب میان وعده‌ها نیز دقت کافی داشته و از مواد غذایی مفید مانند انواع آب میوه‌های طبیعی، میوه‌ها، سبزیجات و آجیل استفاده کنید. البته اگر بچه‌های شما اشتها نداشته و بخوبی غذا نمی‌خورند، به شیوه‌های مختلف آنها را تشویق به غذا خوردن کنید. مثلا می‌توانید با افزودن چاشنی‌ها، طعم جدیدی به غذا داده و آنها را ترغیب کنید تا از آن بچشند.علاوه بر تغذیه، در شب‌های امتحان به خواب کافی و بموقع دانش‌آموز نیز اهمیت دهید. در واقع بیدار ماندن تا نیمه‌های شب و درس خواندن در این دقایق، نه تنها به او کمکی نمی‌کند، بلکه حتی می‌تواند تاثیری منفی نیز داشته باشد.

 

توصیه هایی به والدین‌

هیچ وقت در شب‌های امتحان به فرزندانتان بیش از حد فشار روحی - روانی وارد نکنید. شما باید تا حد امکان استرس‌های او را کاهش داده و با صحبت کردن به او آرامش دهید. پدر و مادر می‌توانند به فرزندشان اطمینان دهند که نتیجه خوبی خواهد گرفت و آنها همیشه از فرزندشان راضی هستند.

منبع : هفته نامه چهار دیواری

ارسال شده توسط : مریم غلامزاده
نویسنده : مدیر. 27 مرداد 92, 22:45


سه اصل مهم در تقویت حافظه و به‌خاطرسپاری

برای به‌خاطرسپاری، دو درس مشابه را پشت سر هم نخوانید؛ مثلاً پس از مطالعه‌ی ادبیات، ریاضی و بعد زبان بخوانید.

سه اصل مهم در تقویت حافظه و به‌خاطرسپاری عبارت‌اند از:

1) تداعی: تداعی به ارتباط یک کلمه یا موضوع با یک کلمه یا موضوع دیگر گویند. برای به‌خاطرسپاری موضوعات جدید باید تداعی مناسبی بین آن‌ها برقرار کنید. هر چه بتوانید تداعی کلمات را غیر واقعی، مضحک، مبالغه‌آمیز، به رنگ‌های غیر واقعی و به حرکت‌های غیر طبیعی درآورید موضوعات بهتر در حافظه باقی می‌مانند. هر شیء را با شیء قبلی و بعدی ارتباط دهید.

2) تجسم: ذهن معمولاً تصاویر و اشکال را نگهداری می‌کند نه کلمات را؛ بنابراین علاوه بر تداعی برای نگهداری مطالب خوانده‌شده، آن‌ها را آشکارا در ذهن خود مجسم کنید. تجسم از اعمال نیم‌کره‌ی راست مغز است؛ بنابراین اگر در هنگام به‌خاطرسپاری، از نیم‌کره‌ی راست خود بهره بگیرید یعنی هم‌زمان از دو نیم‌کره‌ی مغز خود استفاده کنید، یادگیری و به‌خاطرسپاری اطلاعات چندین برابر می‌شود. تجسم ذهنی باید کاملاً واضح و روشن باشد.

برای ایجاد تصویر ذهنی اصول زیر را به کار گیرید:

- تصور کنید که کار و عملی در حال وقوع است.

- تصویری بسازید که اندازه‌های آن نامتناسب باشد.

- در ذهن خود داستان اغراق‌آمیز از موضوع بسازید.

3) تقطیع: برای این‌که بتوانید دانستنی‌های بسیاری را به خاطر بسپارید از روش تقطیع استفاده کنید. با این روش از سنگینی بار حافظه کاسته شده و عمل یادگیری آسان‌تر می‌شود. در سیستم تقطیع، حرف اول هر کلمه را جدا کرده و به هم وصل می‌کنید؛ در نتیجه یک کلمه‌ی بامعنی یا بی‌معنی به دست می‌آید.

مثال :

                             

                                         ( ک )        ( م )     ( ت )     ( ر )

شهرستان های استان همدان : کبودر آهنگ ، ملایر ، توسیرکان ، رزن : کمتر .

و یا برای بخاطر سپاری این فرمولF = K V / 2 L  می توان جمله ی زیر را به کار برد.

فرهاد همراه کاوه ، وارد شد و دوئل کرد .

نویسنده : مدیر کتابخانه 27 مرداد 92, 11:53


شبی در یك جلسه‌ی خصوصی با دو سه نفر از دوستان، منزل مرحوم حاج احمد آقا نشسته بودیم؛ ایشان ]حضرت امام[ هم نشسته بود. یكی از ما گفتیم: آقا شما مقامات معنوی دارید، مقامات عرفانی دارید؛ چند جمله‌ای ما را نصیحت و هدایت كنید. آن مرد با عظمتی كه آن‌گونه اهل معنا و سلوك بود، در مقابل این جمله‌ی ستایش‌گونه‌ی كوتاه یك شاگردش ...آن چنان در حال حیا و شرمندگی و تواضع فرو رفت كه اثر آن در رفتار و جسم و كیفیت نشستن او محسوس شد! در حقیقت ما شرمنده شدیم كه این حرف را زدیم كه موجب حیای امام شد. آن مرد شجاع و آن نیروی عظیم، در قضایای عاطفی و معنوی این گونه متواضع و با حیا بود.

خاطره ای از حضرت امام خامنه ای-کتاب مدح خورشید.دسته بندی : معرفی کتاب ,
برچسب ها : امام ,


نویسنده : مدیر. 24 مرداد 92, 01:08پردیس اولیازاده- میانگین تراز   7900 - منطقه1- مشهد

 از سوم دبیرستان در آزمون‌ها شرکت می‌کردم.

در تابستان طبق برنامه‌ی مدرسه‌ام زیست پیش و فیزیک پیش را مطالعه کردم.

در درس‌های عمومی نیز دین و زندگی و ادبیات پیش را می‌خواندم.

در درس‌های پایه، درس‌هایی که بر آن‌ها تسلط داشتم، فقط تست کار می‌کردم.

در درس‌هایی از پایه که احساس می‌کردم هنوز مطلب را بلد نیستم، ابتدا مطلب را از روی کتاب و جزوه می‌خواندم و پس از آن تست حل می‌کردم.

در مورد ساعت مطالعه‌ام باید بگویم که روزهایی که خانه بودم تا 10 ساعت هم درس می‌خواندم.

اگر نسبت ساعت مطالعه‌ی عمومی و اختصاصی‌ها را بپرسید، باید بگویم که بیش‌تر زمان را در تابستان به اختصاصی‌ها دادم.

روزهایی که مدرسه می‌رفتم، 4 الی 5 ساعت درس می‌خواندم.

در عمومی‌ها مبحث قرابت معنایی نیاز به تمرین دارد و نمی‌توان به سرعت در آن قوی شد.

به نظرم تابستان فرصت خوبی برای تمرین قرابت معنایی است.

هم‌چنین درس عربی مانند ریاضی و فیزیک نیاز به حل تست و تمرین دارد.

اگر می‌خواهید در این درس قوی شوید باید مانند ریاضی و فیزیک تست و تمرین کار کنید.

  زهراالسادات غیاثی

کانون قلم چی

نویسنده : مدیر. 23 مرداد 92, 00:12


کتابی برای آرامش قبل از آزمون
همیشه قبل از آزمون‌ها نیازمند منبعی هستیم تا بتوانیم آن را مرور کنیم و برای آزمون آماده شویم. کتاب خودآموزی کتابی است که خودتان نویسنده‌ی این کتاب هستید و تصمیم می‌گیرید در حین مطالعه کدام سؤالات مهم‌تر هستند و کدام نکات را در این کتاب بنویسید. یکی از بهترین منبع‌‌هایی که نفرات برتر از آن یاد می‌کنند کتاب خودآموزی است؛ زیرا در تمام دوران مطالعه همراه آن‌ها بوده و بهترین نکات را در آن وارد کرده‌اند. شما نیز می‌توانید این کتاب را داشته باشید. این کتاب را در تمام پروژه‌ها و قبل از آزمون‌‌ها برای مرور و داشتن آرامش بیش‌تر مطالعه کنید. هم‌چنین کتابی است برای مرور آن‌چه در تابستان خوانده‌اید و منبعی عالی برای هر لحظه از مرورتان است. نویسنده : مدیر. 21 مرداد 92, 23:05

انتخاب رشته مانند پازل است که برای چیدن درست قطعات آن باید دقت، تمرکز و آشنایی کامل با پازل داشت. شما 150 انتخاب دارید که از بین آن‌ها 60 رشته‌ی خوش‌بینانه، 60 انتخاب واقع‌بینانه و 30 انتخاب کف قابل قبول خواهید داشت.

اگر رتبه‌ی 1000 کسب کرده باشید:

-        رشته‌های از 700 تا 900 در بازه‌ی خوش‌بینانه‌ی شما جای دارد.

-        رشته‌های 950 تا 1050 در بازه‌ی واقع‌بینانه‌ی شما قرار دارد.

-       رشته‌های 1100 تا ... جزء رشته‌های کف قابل قبول شما جای دارد.

هر تکه از پازل را می‌توان به یک رشته تشبیه کرد:

1.    تکه‌های بزرگ پازل‌، انتخاب‌های خوش‌بینانه هستند. اولویت‌‌‌بندی در 60 رشته‌ی موجود با آرامش بیش‌تر همراه است. 

2.    تکه‌های متوسط پازل انتخاب‌های واقع‌بینانه‌تر هستند که باید دقت و آشنایی بیش‌تری با رشته‌هایی که می‌خواهید انتخاب کنید داشته باشید.

3.    تکه‌های کوچک‌تر پازل انتخاب‌های کف قابل قبول شما هستند که باید ریزبینانه‌تر انتخاب شوند و آشنایی با شهر، رشته مد نظرتان باشد.

به انتخاب رشته‌های موجود در سایت مراجعه کنید و از قبول‌شدگان سال‌های قبل (یادگار ماندگار) استفاده کنید. می‌توانید از چیدمان نیز استفاده کنید.

گاهی اوقات پیش می‌آید هنگام انتخاب تکه‌های پازل به کمک نیاز داشته باشید پس:

1.    هنگام انتخاب رشته با اولیا مشورت کنید.

2.    به قسمت معرفی رشته‌ها با رتبه‌های برتر مراجعه کنید و آشنایی دقیق با رشته‌ها داشته باشید.

3.    با دوستان و همتایان خود مشورت کنید.

4.    به پشتیبان خود مراجعه کنید و از اطلاعات و آموخته‌های او بهره جویید.

5.    در انتخاب‌های کف قابل قبول، وسواس به خرج دهید.

[ 1 ]  [ 2 ] 

» رمز موفقیت شما کنکوری‌ها ( 18 تیر 94 )
» درسی که از دانش‌آموزم گرفتم ( 6 خرداد 94 )
» مهارت‌های حضور فعال در کلاس درس ( 21 اردیبهشت 94 )
» دو اصل مهم مطالعه ( 8 فروردین 94 )
» درس هر روز در همان روز، چگونه؟ ( 28 مهر 93 )
» مدیریت منابع مطالعاتی ( 28 مهر 93 )
» یادگیری بهتر در کلاس ( 28 مهر 93 )
» دیدارمدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان با نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه ( 26 مرداد 93 )
» متن کامل مصاحبه جناب آقای سید شکر خدا موسوی نماینده مجلس شورای اسلامی ( 24 مرداد 93 )
» ورشکستگان شب قدر چه کسانی هستند؟ ( 29 تیر 93 )
» آمده ای و عطر حضورت، آرامش بخش شب های تنهایی پدر است. ( 30 فروردین 93 )
» دقیقه‌ی نودی نباشید ( 8 فروردین 93 )
» هر چیزی سر جای خودش ( 8 فروردین 93 )
» تمرین جرات ورزی ( 7 اسفند 92 )
» تاریخ ( 2 اسفند 92 )
» شیوه‌های مطالعه و تکنیک‌های آن ( 21 بهمن 92 )
» رمز موفقیت شما کنکوری‌ها ( 21 بهمن 92 )
» با کتاب خودآموزی ده قدم به هدف نزدیك‌تر شوید ( 18 بهمن 92 )
» نیم‌سال دوم هم‌چون یك دونده ماراتن بدوید ( 18 بهمن 92 )
» شناخت صحیح، مقدمه‌ای برای موفقیت ( 18 بهمن 92 )
» چند عادت خوب برای شروع نیم‌سال دوم(چهامی ها) ( 4 بهمن 92 )
» 10 نکته‌ی مهم برای افزایش درصد عربی (کنکوری ها) ( 4 بهمن 92 )
» نکته‌ای که هر دانش‌آموز کنکوری باید بداند ( 4 بهمن 92 )
» کلیدهای طلایی افزایش تراز ( 4 بهمن 92 )
» نیم‌سال دوم و پالایش منابع مطالعاتی ( 4 بهمن 92 )
» در نیم سال دوم به دنبال اتفاقات بزرگ و مثبت باشید ( 4 بهمن 92 )
» چند عادت خوب برای شروع نیم‌سال دوم ( 4 بهمن 92 )
» مزیت‌های نیم‌سال دوم برای شما چیست؟ ( 4 بهمن 92 )
» یهودشناسی انتقادی و صهیون پژوهی و ماسون شناسی ( 4 بهمن 92 )
» بهشت زیر پای مادران است.... ( 15 دی 92 )
موضوعات

لینکستان

» سازمان كتابخانه ها،موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی
» رابط فرهنگی
» کتابخانه عمومی خلیج فارس عسلویه
» خادم الشهداء
» کتابخانه عمومی رویان(مازندران - رویان)
» کتابخانه عمومی شهدای سردشت دزفول
» کتابخانه عمومی دکتر پاشا دزفول
» کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)دزفول
» روزنوشت(پارسائیان)
» کتابخانه عمومی شهید صارمی بروجرد
» ذاکر نینوا(جوراب باف)
» کتابخانه عمومی 30مهر همدان
» کتابخانه عمومی رهنان
» کتابخانه شهید صدوقی فرادنبه
» کتابخانه عمومی کتالم
» کتابخانه عمومی شهید علی پور یونسی
» کتابخانه عمومی کوثر
» کتابخانه عمومی امام حسین استان همدان
» کتابخانه عمومی امام خمینی (ر) -یزد
» کتابخانه مدرس همدان
» کتابخانه آزدگان همدان
» کتابخانه عمومی شاهد
» کتابخانه عمومی لنگرود
» کتابخانه عمومی الزهرا بجنورد
» کتابخانه شهید ذبیح الله شفیعی
» کتابخانه عمومی دکتر جوادی یزد
» کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) ابرکوه
» کتابخانه عمومی حضرت علی بن موسی الرضا(ع)
» کتابخانه عمومی شاه رکن الدین
» کتابخانه عمومی امام خمینی(ره)
» کتابخانه عمومی فتح المبین
» کتابخانه عمومی رودبند
» کتابخانه‌های ایران و جهان‎
» کتابخانه عمومی دکتر پاشا
» کتابخانه عمومی غدیر
» پورتال نهاد کتابخانه های عمومی کشور
» سامانه مدیرت کتابخانه های عمومی کشور
» پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
» سازمان اسناد و كتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران
» سند نهضت مطالعه مفید
» لیست لینک ها

نظرسنجی

نظر شما در خصوص قالب وبلاگ چیست؟آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


به کتاب اهمیت بدهیم
کتاب میراثی ماندگار، پدیده ای باشکوه و با ارزش و عنصری رشد افرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر است. افتخار ما نیز در این است که فرهنگ باورهای دینی ما – یعنی آیین مقدس اسلام – مبتنی بر ارزش بینش و دانش و ارجمندی کتاب و نگارش است و خداوند منان معجزه ابدی آخرین و محبوب ترین فرستاده اش را یک کتاب قرار داده است.قرآن کریم سرامد همه کتابهای عظیم است.
کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی (ع)/ آدرس دزفول قلعه خیابان طالقانی غربی کوی آیت اله نبوی( ره) (تکیه آزمون) شماره تلفن 2236990
منتظر حضور شما در جمع صمیمی اعضاء کتابخانه هستیم.
ایجاد کننده وبلاگ : مدیر کتابخانهثامن تم